Dalsze losy majątku a wsparcie dla upadłego

 LOSY MAJĄTKU UPADŁEGO

Ogłoszenie upadłości powoduje przejęcie zarządu całego majątku upadłego przez syndyka, który doprowadza do jego sprzedaży (przeważnie poprzez licytację lub z wolnej reki). Środki z tego uzyskane – o ile takie są – będą przeznaczone na spłatę części zobowiązań upadłego. Może to oznaczać np. utratę mieszkania, domu który będzie zlicytowany. Może zaistnieć sytuacja, że mieszkanie zostanie zakupione na licytacji przez rodzinę upadłego i nie zaistnieje konieczność opuszczenia lokalu. W praktyce co do zasady upadły do czasu licytacji może zamieszkiwać z rodziną w takim lokalu, ale po jego sprzedaży musi się wyprowadzić.

WSPARCIE DLA UPADŁEGO W ZASPOKOJENIU JEGO POTRZEB MIESZKANIOWYCH

Jeżeli upadły posiadał lokal mieszkalny bądź dom jednorodzinny, który został w toku postępowania sprzedany, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczone na spłatę wierzycieli, przysługuje mu uprawnienie do otrzymania kwoty pieniężnej odpowiadającej przeciętnemu czynszowi najmu lokalu mieszkalnego za okres od 12 do 24 miesięcy. Jest to novum w polskim prawodawstwie. W żadnym postępowaniu egzekucyjnym nie ma takiej możliwości. Jest to duża pomoc, którą można uzyskać tylko w wyniku przeprowadzenia skutecznie postępowania upadłościowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>