Nowy start czyli upadłość konsumencka

Coraz więcej osób zwraca się do nas z prośbą o pomoc z powodu niemożności spłaty długów i widma egzekucji komorniczej. Nie jest to sytuacja prosta, jednakże nie jest to również sytuacja bez wyjścia. W wielu bowiem wypadkach rozwiązaniem może być tzw. upadłość.

Jeszcze do niedawna polskie prawo przewidywało  co prawda upadłość dla przedsiębiorców oraz tzw. upadłość konsumencką, jednakże koszty tej ostatniej były tak wysokie, że na palcach jednej ręki można policzyć te skutecznie przeprowadzone, a paradoksalne stwierdzenie „do upadłości trzeba mieć pieniądze” często okazywało się prawdą. W praktyce funkcjonowała zatem tylko upadłość dla przedsiębiorców.

Sytuacja uległa we wrześniu b.r., kiedy to Prezydent RP podpisał nowelizację prawa upadłościowego wprowadzającą liczne ułatwienia dla zadłużenia konsumentów. Dzięki temu od 1 stycznia 2014 r. upadłość konsumencka przestanie być jedynie pustym zapisem w ustawie i zacznie faktycznie funkcjonować.

Ze względu na duże zainteresowanie nowymi przepisami, postanowiliśmy uruchomić niniejszy blog, na którym publikujemy artykuły i materiały umożliwiające zapoznanie się z tematyką upadłości konsumenckiej.

Żaden z zamieszczonych na niniejszym blogu artykułów nie stanowi formy porady prawnej.

Zapraszamy do lektury.

Radosław Witkowski – adwokat

Tomasz Cabała – radca prawny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>